Chci vidět i svoje výsledky zkoušek, nevěřím ÚCL!

S jídlem roste chuť, dopis v předcházejícím článku zaslaný řediteli ÚCL byl okomentován mnoha lidmi stejným komentářem: “No konečně se někdo ozval!” A hned následovaly další doporučení a komentáře, co je třeba ještě po ÚCL chtít. Jak napsáno v nadpise, bude řeč o dalším nejčastějším požadavku, možnosti zkontrolovat si svoje vyhodnocené odpovědi a poučit se z chyb minulých. Ačkoliv je tento požadavek zcela přirozený a logický, nic nebude pánové! ÚCL není uzenářství nebo zelenina, kde se prodává na váhu, jejíž okénko musí vidět i zákazník i prodávající. I přesto, že za zkoušku platíte a u soudu by nebylo za pomoci biče zvaného lidská práva, osobní svobody a volný přístup k informacím o sobě samém dosáhnout vítězství, které by bylo soudním precedensem, není donucení úředníků na ÚCL k prokazování správnosti vyhodnocení testů to správnou cestou.

A proč? Podívejme se společně co bychom úřadu, potažmo sami sobě udělali..

Jak to přesně statisticky funguje na ÚCL v české kotlině nevím, ale zato vím dobře jaká je “průtočnost úřadu” jinde ve větším měřítku.
Na CAA v UK funguje podle potřeby tři až pět přezkušovacích sálů s kapacitou sto lidí. Nejvíce lidí se hlásí po zimě na únorové březnové a dubnové termíny. To máme průtok 500 lidí měsíčně. Statistika říká, že na poprvé první sadou zkoušek projde maximálně 60% první polovinou či sadou předmětů. V druhé sadě už je to plných 90 procent, protože lidi mají zkušenost, už vědí jak to bylo v prvním případě a na zkoušky se podle toho připraví, případně je rozdělí na více sezení.

Výše uvedený odstavec pro nás má v tuto sekundu nulovou hodnu, my hledáme opačný konec. A tím jsou lidé, kteří udělají na 100%. A to je VELMI důležité číslo, se kterým se operuje na mnoha frontách!

Jakási “preambule” přezkušovaných z psychologického, statistického hlediska a člověčího (human performance) hlediska je číslo 5% lidí, kteří udělají všechny zkoušky na 100% bodů. Ponecháme stranou, že z pilotů je to 80% žen, které tyto výsledky dosahují a to z jediného prostého důvodu: Technice holky rozumí jako kozy petrželi, proto se nadrtí testy nazpaměť a test na který mají 30 minut, odškrtají za 5 minut se 100% výsledkem. 🙂 Ale jsou a díky za ně!

Teď k těm frontám:
1) Jestliže existuje 5% lidí, kteří udělají všechny předměty na 100%, není možné tvrdit, že databáze otázek je nějak “nemocná” a jsou v ní chyby! Logické že?
2) Jestliže existuje 5% lidí kteří mají otázky za 100%, je možno tyto lidi postavit stranou ze statistiky výkonu třídy v jednotlivém předmětu a spočítat zbytek. A ten zbytek není nic jiného, než pravdivý výkon lektora, který připravoval studenty na danou zkoušku. Chytré že?

A kdepak se asi tyto výsledky scházejí? Kde jinde, než v FTO! FTO je tím prvním, kdo dostane výsledky všech zkoušek a rozesílá je svým studentům! FTO je tedy prvním, kdo vidí, že lidé nedosahují oněch 5% a pro tréninkovou hlavu (HT) FTO je také výsledková listina utkání jeho žáků s ÚCL zrcadlem výsledku dosaženého jeho učitelským sborem!

Co zjistíme z výsledkové listiny?
1) Kleslo, nebo dokonce není žádné procento lidí, kteří udělali na 100%!
To znamená, že to ani nešlo a v databázi testů je s prominutím bordel! Ale pozor, na druhé straně také musel narůst počet protestů v průběhu zkoušek! To je přímá úměra, která o čemsi svědčí že?

2) Procento 5% je zachováno, kleslo procento úspěšnosti ostatních, kteří se databázi “nenadrtili” nazpaměť ale získali body na základě ne-připravenosti ke zkoušce lektorem = lektor nestojí za nic, vyměnit! Vypíšeme konkurz na nového a vyhozeného sledujeme, zda ho nedej Bože nevzali na ÚCL 🙂

A dále už tu máme jednoduché vztahy, které jasně ukazují, že bylo uděláno vše proto, aby dopis řediteli v předcházejícím článku vyřešil veškeré boleti zkušebního systému!

Uvědomíme si, co chceme po úřednících: Rychlou spolehlivou a kvalitní práci. Uvědomíme si, že vyhozených je na první pokus v UK 200-300 lidí! Většina z nich bude tvrdit, že to udělala na 100% a přitom ze zkoušky vyletěli! Jistě si každý dovede představit, jaký průchoďák egoistů, kteří se nechtějí smířit se svou prohrou, by se stal z ÚCL. Výsledek by byl jasný a logický – kopa naštvaných lidí na jedné straně, kopa naštvaných a přetížených úředníků na straně druhé. To by nepřineslo klid ani jedné , ani druhé straně!

Tedy pánové zapomeňte na tento požadavek, byli bychom sami proti sobě, soukromá zpětná kontrola nefunguje NIKDE v zahraničí a je to tak správné! Je to zásadně věc vztahu FTO a ÚCL!

Ovšem pozor, v našem slzavém údolí má to malý háček! Na českém ÚCL se dělají testy pod vlastním jménem a to je “trochu” problém. V UK napíšete na test kod testu a kod svého jména, takže zaměstnanci úřadu vyhodnocují na automatickém scaneru jen čísla bez znalosti Vašeho jména. Tím je zaručena spravedlnost.

Výše uvedené je nesmysl? Testy nejsou na ÚCL ovlivňovány? Jak je tedy možné, že celá policejní letka udělala všechny testy ATPL-H na první pokus? Hned po ní udělali na první pokus testy všichni studenti jedné soukromé FTO? Kde jsou zákony psychologie? Kde zákony statistiky? Jak je to možné? Ha? 😉

Výše uvedené u policajtů je zajímavé, ale ve srovnání s dalším krokem ÚCL ničím ! Po vzorovém absolvování ATPL-H všichni policajti získali heli – IFR doložku na základě jednoho řízeného letu v pravé poledne za slunečného počasí do Berouna a zpět! Dnes jsou z těchto pilotů největší borci pod Sluncem honosící se IFR vrtulníkovou doložkou 🙂
Předpokládám, že tento počin českého ÚCL vejde do historie získávání kvalifikací v českém letectví stejně, jako získávání právnických titulů v Plzni 🙂 Už se těším na první vtipy na toto téma:)

Všechno se vším souvisí a nedivme se proto že si těchto věcí všímá i zahraničí a lektoři v Oxfordu doporučují movitým, ale zároveň líným žákům aby si koupili papíry v Česku!

Suma sumárum článku: Nutit úřad, aby dokazoval správné vyhodnocování otázek spoustě lidí, je nesmysl. Jen by to úřad zahltilo a řešily by se vášně! Souboj mezi piloty a úředníky je to poslední, co ke správnému fungování úřadu potřebujeme.. Tuto věc si musí ohlídat majitelé FTO na základě výsledků testů vlastních žáků. Pokud bude schválen návrh Aeronovin, bude to 100% řešení celého problému.. je potřeba si uvědomit, že česky dělané zkoušky už jsou pro pilota velkým hadicapem, který ještě umocňuje nemožnost v testech dosáhnout 100% bodů, jen proto, že jsou nesmyslné a špatně přeložené…… Bojujme proto jen za primární návrh, vše ostatní už se vyřeší automaticky cestou….

Na závěr když už jsem se dotknul české policie, další informací kterou jsem vytěžil z fora, je podivný systém obsazování míst policejních pilotů. Na konkurz se přihlásilo několik PPL-H pilotů s velkými předpoklady k této práci, jeden byl dokonce člověk, který už má několik let odsloužených u policie. Nakonec vzali člověka z ulice, který měl papíry na ULL!
Pan Panenka už měl jít do důchodu, jeho rozhodnutí začínají postrádat logiku 😉