Kolik máme v Česku Mílů Fišerů? Kolik lidí tohle umí?

Cross Country Instructing Midweek
I am organising cross country instruction for members who want it ( in XX).f you are able to make any mid week days please E mail me with the days that you will definitely commit to. I will then pair you up, if possible on one or perhaps two days with an instructor (who will have given up his day to make it possible). I will then give you each others contact details so that the day before, when the weather is known, you can make a plan with the instructor. It will be to meet, brief,and fly a task if the weather is good. To meet, brief, and do some local soaring if the weather is not so good. To meet, and do some ground briefings if the weather is bad. Or to knock it on the head if that is what you mutually decide. I am dealing with the period up to the end of May only at the moment
PS Why only mid week? The weekends usually have instructors available and so can be organised at short notice on the day.( I may look to extend things to the weekend if suitable instructors make themselves available).

No není to paráda a krása? Plachtařský sen? Jeden člověk sám od sebe na vlastním stroji organizuje v průběhu týdne, kdy je klid od sobotního a nedělního aeroklubového blázince, přeletové lekce. Tedy kdykoliv kdy si přejete máte čas a klapne Vám počasí:)

U nás to dělal Fišer hromadně
Jde o stejnou akci, jako dělal kdysi v ČR Míla Fišer hromadně jednou ročně. V UK si tento servis můžete dopřát kdykoliv jsou k tomu vhodné podmínky.. Bohu žel, jak vidět zde http://www.gliding.cz/souteze/2015/ppj_st/ v Česku zájem není a akce se již druhým rokem nekoná……..

Sumasumárum
Bylo by zajímavé zjistit, zda se podobné akcičky v některých aeroklubech také konají. V UK se poměrně hodně dbá na umístění aeroklubu v CPSce. Lidé si podle toho vybírají, kde jsou dobří piloti a kam se půjdou učit plachtařinu. Této věci se musíme podívat na zoubek v následující sezoně:)