Umí hydroška brambory? Hahah:) Čím hlupější sedlák, tím větší brambory:)

Máme tu opět neděli, to se již tradičně věnujeme hydrošce:) Je s podivem, kolik lidí v letecké komunitě tahle věc zajímá. Máme tu opět spoustu dotazů:

Dal sem pět litrů na pět rostlin a pochcípalo to
No Bohu žel, tady jsme opět u problému “Internet”. Tam je všechno, ale nikdo přesně neví, jak co autor myslí a o jakém množství rostlin na systému vlastně mluví. Ano, všude se píše litr až dva na rostlinu v rezervoáru vody. Jenže to má chybku! Když je rostlin 5000 tak je tam 5000 litrů vody, prášek tam dáváte lopatou, EC a pH se hýbe pomalu. Jenže když je tam 5 kytek a pět rostlin, tak budete muset prášek přidávat podle mikrováhy 3x za den. A to je opruz! Chce to, aby se do systému přidávalo jednou denně třeba ráno a v nějakém rozumném množství, začněme třeba kávovou lžičkou. To už je akceptovatelní. No a jsme u “rozumného množství aspoň stolitrový sud nebo vana jako nádrž. I když v tom budeme mít pšt kytek, ty s i v tom budou pískat radostí!

Pozor nesmí voda stát!
Z fotek které nám posíláte, je vidět mnoho věcí. Velkou chybou je, pokud je někde voda v systému stojatá, nebo plyne velmi pomalu. Okamžitě začne zelenat a kazit se. To nesmí být! Voda musí téci přiměřeně rychle, říká se litr za minutu na trubku. Zpět do nádrže musí padat aby se kysličila, v nádrži se musí kyslíkovat buď akvaristicky nebo letecky venturkou:)

Pozor na děti zvířata manželky a elektriku!
Pozor na ostatní členy rodiny! Z některých instalací jde hrůza:) Ano, dnes klidně koupíme pumpu, vyndáme ji z krabice a z pumpy na nás čouhají dva oholené dráty. Zástrčku to nemá! Tohle nikdy nebývalo, pomoc najdete na konci své ruky tím, že tam zástrčkovou vidlici domontujete, nebo lépe pumpu vyzbrojíte elektronickou vodárnou. Smotané drát bez izolace z kabelu narychlo sebraného z počítačové tiskárny, to není zrovna to pravé ořechové řešení do prostředí, kde se pracuje s vodou a kam se chodí na ten váš zázrak dívat celá rodina.

Pozor na levné pH metry ŤŤ5!!
Nevíte co je Ph metr ŤŤ5? To je pH metr od ŤinkŤonga za pět korun:) Tyto přístroje mají hned dvě chyby. Měří jinak při nabité a poloviční baterii. Nemají regulaci teploty. Raději se na pH vykašlete a hlídejte jen konduktivitu. Ona si to rotlina nějak přebere! Sice neporoste dynamicky, ale poroste.. Ta se měří mnohem jednodušším měřákem a fungují tam i ty od ŤŤ5 🙂 Bohu žel, profesionální přístroje na měření pH se skleněnou sondou natrvalo zamontovanou do hadice systému přes fitinku začínají někde na 10 tisíc korunách..

http://www.bombasymotores.es/WebRoot/ce_es/Shops/178511/5464/C406/DFB1/4602/D794/C0A8/8007/A0BC/V_CLb_ml.jpg

Jdou na tam brambory?
Rostlina jako rostlina! Proč by na tom nešly? Otázkou však je, jak by systém musel vypadat aby v tom ty brambory nehnily. Asi by to muselo mít v polovině trubky dělené dno – nějaký rošt, který by držel brambory nad vodou proudící pod ním. To by se muselo nějak vykoumat:)

Co bude dál? Co kujete?
Nekujeme nic jiného, než to co jsme již popsali v minulosti. Použít sesbírané zkušenosti v dalším, mnohem větším systému. Takový systém o velikosti 5000 rostlin, 5000 litrů vody v oběhu a 5000 litrů v nádrži, už musí být pěkný letící bójing:)
Samozřejmě, že příprav takového systému chce nějakých pár dní, protože při představě, že vypnou proud a všechna voda z trubek naakumulovaná v kořenech rostlin steče, tu máme scénář vytopené celé vesnice :)) A samozřejmě po nahození proudu můžeme očekávat rozběh sytému několik desítek hodin za kontinuální asistence. A to už není srandice:)

Pozor na sklon!! a H24!
Voda musí systémem doslova prohučet a vrátit se zpět do nádrže nabrat další kyslík. A tak pořád dokola celých 24 hodin. Pozor!! Nikdy systém nevypínejte! Pumpa je de facto jako srdce v lidském těle a roztok který pumpa celý prohání systémem je jako lidská krev. Na netu najdete lidi, kteří doporučují systém na noc vypnout nebo jej v průběhu dne cyklovat třeba po hodině. To je blbost!! Vypínáte svoje srdce když jdete spát? 🙂 V neposlední řadě, základní podmínkou je dobrý sklon trubek. Běžně se používá 1:40 tedy na 40 cm délky trubek jeden centimetr spádu., Něco jako montáže okapů na domy. Stejný princip. To znamená, že na 15 metrů trubek potřebujeme rozdíl mezi začátkem a koncem okolo půl metru… Avšak POZOR!! Podle vagrysu a ne podle oka:)

Sumasumárum
Klídek, zase něco postavíme, i na ty bandůrky jednou dojde:))