Piloti POZOR! Pojistky a jističe nechrání spotřebiče!

Optáte li se deseti pilotů, co chrání jistič podvozku, odpoví Vám “podvozek”
Optáte li se deseti pilotů, co chrání jistič palivové pumpy, odpoví Vám “no přece palivovou pumpu!”

POZOR! Jističe a pojistky chrání pouze vedení – elektrické kabely ke spotřebičům! Tuto věc si málokdo uvědomuje a nikde se v teorii neučí.

Spotřebiče musí mát svoji vlastní ochranu
Nemá li se z pumpy stát jiskřiště v nádrži když se začne přidírat, nebo se přehřeje když běží dlouho bez paliva, musí mát tato pumpa svoji vlastní ochranu. Například bimetal, tlakový spínač nebo jiné zařízení, které pumpu odstaví z provozu.

Umístění pojistek v průběhu vedení. Je to jedno!
Další otázkou, kterou snadno nachytáte piloty na švestkách, je umístění jističů nebo pojistkové skříňky. Je to lepší hned u rozvaděče – busbaru, nebo blíže k terminálu spotřebičů? Odpověď je naprosto jednoduchá, kam dáte pojistky v průběhu vedení je totiž úplně jedno. Pokud dojde k nárůstu a následnému překročení průtoku proudu ve vodičích, pojistka se přepálí a jistič vyskočí bez ohledu na to, kde je ve vedení umístěn.

Hra s jističema! Přidržet ho ať si zvykne? Může to být osudné!
Tohle kdysi šlo a ještě často jde u starých letadel se starými typy jističů. U nových letadel se Vám již jistič zamačknout násilím a tím pádem neposlušnému spotřebiči domluvit nepovede. Ostatně na to, jak to je s posílením pojistek u pump v nádržích máme krásný příklad v automobilovém světě luxusních vozů. Pumpa ve voze se začala přidírat a pálit pojistky vedení. Mechanik ze servisu za rohem zvýšil pojistku z 20A na 40Amepr a auto odjelo ze servisu vybuchnout pár set metrů od jeho brány.

Sumasumárum
Elektroinstalaci je potřeba pochopit, je potřeba se zamyslet nad tím, jak to tam v tom letadle asi je nainstalováno. Bohu žel, ani samotné manuály k letadlům podle kterých děláme přeškolení nebo typovky, nám toho moc neřeknou. Následkem jsou pak zmatkující piloti na stojánkách letišť, kteří na dotaz řídícího jakýže jim má poslat startovací vozík a s jakou zásuvkou, nedokáží odpovědět..