Letoun Diamond DA 20-A1 ulomená noha

Zpráva o LN a Incidentu dne: 02. 08. 2017
Datum události: 13. 06. 2017
Druh zprávy: Závěrečná zpráva
Místo události: LKHS
Druh provozu: Ostatní
Druh události: Letecká nehoda

Více >http://www.uzpln.cz/incident/516

www.uzpln.cz

Popis:
Dne 13. 6. 2017 ÚZPLN obdržel zprávu o letecké nehodě letounu Diamond DA 20-A1. Pilot prováděl místní let z letiště Hosín. Při vzletu došlo k odpadnutí sestavy vidlice a kola příďového podvozku. Pilot o této skutečnosti nevěděl. Při přistání, po dosednutí hlavního podvozku na asfaltovou RWY 24R, poklesu rychlosti v dojezdu a dosednutí příďového podvozku, zaslechl nezvyklý kovový drnčivý zvuk. Dotažením řídicí páky proto zvýšil úhel náběhu, aby zvednul příďový podvozek a snažil se vybočit z RWY 24R do travnatého pásu. Při dalším poklesu rychlosti letoun dosedl na nohu příďového podvozku a listy otáčející se vrtule narazily do země. Letoun se zastavil. Nárazem byla poškozena přední podvozková noha a vrtule. Pilot nebyl zraněn.
Příčinou byla porucha šroubového spoje nohy a vidlice příďového podvozku v důsledku únavového tvárného porušení šroubu s pomalým rozvojem.
ÚZPLN vydal doporučení výrobci letounu Diamond Aircraft Industries Inc. posoudit úpravu šroubu spoje nohy a sestavy vidlice kola předního podvozku ke snížení rizika únavového lomu šroubu.