Letecká nehoda UL letounu AL 600 JASMINE

Popis:
Dne 1. 4. 2016 došlo k letecké nehodě UL letounu AL 600 JASMINE. V průběhu letu v malé výšce došlo k jeho postupné destrukci a jeho pádu. UL letoun narazil do země 500m N obce Dub a následně se vzňal. Pilot na místě letecké nehody zahynul. UL letoun byl zničen. Příčinou letecké nehody UL letounu byla jeho destrukce za letu na malé výšce a jeho následný pád, který mohl nastat když:

Pilot letounu úmyslně překročil stanovenou letovou obálku daného UL letounu během letu před leteckou nehodou s možným následným vznikem flutteru.
Pilot letounu neúmyslně překročil stanovenou letovou obálku daného UL letounu, při možné manipulaci s navigačním tabletem, kdy nebyl zajištěný poutacími pásy. Za určité situace, vzdušným poryvem, náhodným nechtěným zásahem do řízení, mohl být zbaven možnosti UL letoun ovládat. Následně mohl vzniknout flutter.
Kritickou situaci prvotně způsobila samotná destrukce křídla, sestaveného s nedodržením výrobní technologie, za letu v limitech letové obálky a provozních násobků.

Vice http://uzpln.cz/incident/529