H10K Novinky

Máme pro naše vývojáře řadu novinek:
– dokoupily se komety a gambusie
Komety jsou moc krásňoučké a rozumějí si s KOI kapry – ihned začaly tvořit hejno..
Gambusie se jeví jako velice nepřátelské a nemají se s kapry moc rády:) Na druhou stranu jich stačí pár hodit kamkoliv, kde je špinavá voda s řasami a zítra v té samé nádobě najdete dokonale čistou vodu!! Tyto plevelné “mřenky” odskáčou “mengeleho” pokusy 🙂 Pokusně jim sypeme do vany prášky na hlavu a sice každý den polévkovou lžíci NPK a vápna. Zatím se držej a žijou! Z EC 0,2 už jsme na EC 1 ! Pokud vydržej EC 1,5 budou z nich dobré filtrační rybky:)

– vybourali jsme rozvodnu vodárny
30 let staré přístroje, porcelánové pojistky, časovače, různé snímače, které snímaly něco, co nikdo neví co snímaly, jsme z bedny vybourali. Navíc to všechno fungovalo přes trafo, které bylo jednak vyhořelé a druhak se to konvertovalo na 110 voltů. Asi to bylo myšleno původně pro USA, ale pak se to posílalo i do Evropy. Nicméně z tohoto období má elektro ING titul pan Zahradník, takže nás poučil, že tato vodárna byla dle zapojení určena pro Anglii. Pan Zahradník ze Staré Aerovky se nám do naší zahrady skutečně hodí.) Do bedny půjdou 16A pojistkové automaty jištěné 40A automatem a pod ně pak zásuvky s rozponem pro zoubkové časovače nebo troubové spínače.

– sestavili jsme prototyp čističky na industriální osmozu
jedna pumpa co dá 5 kilo, jedena 500 litrová nádrž, uzavřený okruh a už o jede a sviští!! Stačí dvě hodiny proplachovat a výkon osmozy je zpět jako na koni!! Nicméně komunikace s výrobci osmotických membrán ukazuje, že je potřeba ještě vestavět ohřívač vody protože požadovaná teplota roztoku je 35 celsijů. Zasolení se jmenuje prý krustace a sůl se při této teplotě prý loupe sama… Výrobci membrán na rozdíl od servisních středisek komunikují výborně! Problém v tomto okamžiku je nová memebrána kterou potřebujeme jako master k porovnání s výkonem těch starých. Sháníme, uvidíme:)

– zkoušíme recyklaci a řetězení
jsme drzí jako opice, jeden zástupce výrobce nám sdělil, že jejich membrány nemají EC limit jen je potřeba zvýšit tlak vody. Tím navazujeme na řetězen domácích osmoz. To znamená sehnat pumpu která dá více jak 5 kilo. A to je problém, páč pump máme mnoho a pře 5 kilo žádná neleze.. Sháníme pumpu co dá 10 kilo:) Hledejte!

– začali psát lidi, kteří se zabývají permakulturou – zas nás někdo švihnul někam na jejich web. Permakultura v ČR se dělá tak nějak podivně, plyne to ze stísněných prostor. V USA nebo v Rusku jdete za vládou ať Vám dá pole kolik chcete – v Rusku i celou vesnici ze které všichni utekli do města:) Naše permakultura nestojí na zonach, ale na větvích s vodou a až pak na zonach. Samozřejmě si nedáme chlívek s prasetem pod okna ložnice:)

– stojany
předěláváme stojany o kousek vedle:) Tedy o půl záhonu tak, aby sloupky skleniku byly uprostřed stojanů a nebránily v pohybu mezi nimi. Zároveň používáme sloupky jako nosné části stojanů. Nohy ze dřeva za sezonu docela dost uhnily:)

Sumasumárum
Tolik nedělní info pro vývojáře k posunu k cíli H10K – kdo se chce přidat, má u nás dveře dokořán otevřené!!

http://www.surfcastingcadiz.com/seccion_cebos/images_cebos/fundulo.jpg