Paní bioložka nám odpovídá :)

Dobrý den!
No teď se bojím, abyste mě nepřecenil, budu se taky jen dohadovat a nepřijdu na nic nového. K tomu raftu rybky nemají přístup? Takže jde stoprocentně o ústup řas kvůli nějakému faktoru ve vodním prostředí?
Nové akvárium – ano, tam půjde o osídlení mikroflorou a mikrofaunou, ustálení pH, vyprchá případný chlor z vody, rostliny začnou fotosyntetizovat a všechno se navzájem propojí. Ale tady ve vašem případě už ten systém nějakou dobu běžel, že? A přidáním rybek se řasy potlačily. Co se mohlo změnit? Hodnota pH, něco, co rybky vyčůrávají, i když je to hodně zředěné (i když tady bych čekala pravý opak – řasy se zaradují z rostoucích koncentrací dusíku a začnou růst), a konečně, jak uvádíte, nějaký drobný, neviditelný organismus, který se tam s rybkami dostal a který ty řasy likviduje. To je nejpravděpodobnější, když jste chytali rybky v potoce, určitě jste s nimi do systému zavlekli nějaké prvoky a podobně. Podívejte, co mi vylezlo z Googlu tady – řasami se živí nejznámější prvok, trepka velká:
https://www.google.cz/search?q=prvok+se+%C5%BEiv%C3%AD+%C5%99asami&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjjrtWH3PfXAhVCzaQKHVJCCPIQsAQILg&biw=1275&bih=906
To by chtělo vzít mikroskop a mrknout se na to 🙂
Mějte se hezky !!!

Sumasumárum
Hehe:) Děkujeme!!